Železniční začátky

03.03.2017 20:50

V roce 1839 se v Rakouském císařství začala stavět železniční trať, která měla spojit Baltské a Jaderské moře – Jižní dráha. Stavba této dráhy si vyžádala mnoho architektonického umění, neboť mezi městy Gloggnitz a Mürzzuschlag ležel masiv Semmering. Nicméně po odborných cestách do Ameriky a Anglie se s tímto stavitelským oříškem stavitelé Mathias Schönerer a Carl rytíř Ghega vypořádali. První jízda přes Semmering se konala 22. října 1853.

 

Do stavby Jižní dráhy zasáhl i císař Ferdinand I., když prohlásil, „že železnice bez tunelu není pořádná železnice“. Na jeho pokyn tak byl mezi Gumpoldskirchenem a Pfaffstättenem vybudován 165 metrů dlouhý tunel, který však byl ihned zasypán zeminou. Dnes se neví, zda byl zásyp prováděn kvůli geologickým podmínkám, nebo zda šlo o pouhé přání císaře Ferdinanda I. V každém případě se jedná o nejstarší tunel v Rakousku.

 

Z trochu jiného soudku je první rakouské železniční neštěstí. Na nádraží ve Vranovicích jedna ze souprav najela do stojících vagónů druhé soupravy. Nehoda si vyžádala pět těžkých zranění.

 

Literatura: HOLLER, G. Ferdinand I.: poslední Habsburk na Pražském Hradě: spravedlnost pro císaře. Praha 1998. 114-115 s.