Z Deníku mé cesty kolem zeměkoule 1892-1893

03.03.2017 21:03

Jedním z největších dobrodružství, které arcivévoda František Ferdinand d’Este podnikl, byla cesta kolem světa. Tu absolvoval mezi lety 1892-1893. V roce 1895 vyšel tiskem jeho deník z této cesty. V něm se můžeme dozvědět o úžasných dobrodružstvích, které František Ferdinand zažil. Kromě loveckých zážitků, kterých bylo nespočet (připomeňme lov tygrů, slonů, ptakopysků a dokonce i snahy ulovit rejnoka), tu máme i jiný druh zábavy. Řekněme, že arcivévoda rád hodnotil ženy z krajin, které navštívil. Některé se mu nelíbily (Číňanky, Japonky), v jiných spatřoval vábení a půvab (Peršanky, Somálky). Nemohl, a ani nechtěl, se vyhnout i výpravám za dobrodružstvím. O tom zaznamenává i Beate Hammondová:

 

            „Z deníku zaznívá také silná chuť po dobrodružství. V Číně propátrával se svými průvodci noční život, dal si číst osud a při té příležitosti se dozvěděl, že ‚bude obdarován, ó hrůzo, 83 syny‘. V opiovém doupěti vykouřil po zralé úvaze ‚dvě dýmky opia, které mu nacpal ochotný starý Číňan‘. Výsledkem byl zklamán. Psal, že nebyl ve stavu ‚kterému by přišel na chuť, neboť kouř připomínal silně parfemovaný tabák a v žádném ohledu mi nechutnal‘. Pravděpodobně v Číně si také dal vytetovat na paži malého draka, který mu zůstal až do smrti.“

 

Literatura: HAMMONDOVÁ, B. Největší milostný příběh na dvoře habsburském: František Ferdinand a Žofie Chotková. Praha 2004. 61-63 s.