Vztah císaře Františka a jeho třetí ženy Marie Ludoviky Modenské

03.03.2017 20:56

Rakouský císař František I. si svou třetí ženu Marii Ludoviku Modenskou, která byla jeho vlastní sestřenicí, vzal r. 1808 poté, co mu jeho druhá žena Marie Terezie zemřela na následky předčasného porodu.

 

Její zakolísání při uherské korunovaci prozradilo, že trpí plicní chorobou (pravděpodobně tuberkulózu) a bude často na lůžku.

Jejich devítileté šťastné manželství sice nebylo obdařeno dětmi, ale láskyplná vyznání, které se objevují v dopisech jasně ukazují, že si velice rozuměli.

 

Přesto jsou znát určité peripetie vztahu, které se opět dozvídáme ze vzájemné korespondence:

"Kdybych mohla, dvakrát nebo třikrát bych Tě něžně zlíbala, ale bohužel nemám naději, že Tě brzy uvidím; na jedné straně je to dobře, protože kdybys viděl, jak nyní vypadám, možná by ses rozhodl prodat mě na jarmarku a místo mně věnovat přízeň té... Pokusím se kvůli Tobě ztloustnout, abych zastínila její půvaby. Už jsi ji zase musel navštívit, Ty darebáku?"

 

Jindy zase František lakonicky prohlásil:

"Jako starý muž jsem si vzal mladou ženu (jejich věk se lišil téměř o 20 let - pozn. aut.), a ještě jí chodím příliš rychle."

 

Samotných vyznání však bylo mnohem více, a kdyby Marie Ludovika 7. dubna 1816 nepodlehla své nemoci tuberkulóze, trval by jejich vztah mnohem déle.

 

Literatura:

První citace - HOLLER, G. Ferdinand I.: poslední Habsburk na Pražském hradě: spravedlnost pro císaře. Praha 1998. 52 s.

Druhá citace - WEISSENSTEINER, F. Rakouští císařové: František I., Ferdinand I., František Josef I., Karel I. Praha 2005. 36 s.