S - Belgická zima

21.01.2017 10:53

Vyrůstat na zámku jako princezna? O tom sní každá malá holčička. Určitě by ale nechtěla vyrůstat v belgické královské rodině na zámku Laeken. Stefanie, která se později stala manželkou korunního prince Rudolfa, však neměla na vybranou. Nejvíce nesnesitelnou se stala zima, obzvláště ráno. Irmgard Schielová píše:

 

„V zimě bylo nadlidsky těžké vstát a opustit vyhřátou postel. Zimomřivě se zvedly (děti – pozn. JP) a vklouzly do studeného oblečení. Vše bez jediného slova, protože mluvit bylo zakázáno. Komorná stála v komnatě jako šikovatel a kontrolovala oblékání a mytí. Okna do ložnice princezen byla i při teplotách pod nulou v noci otevřena. V pokoji bylo takové chladno, že voda na mytí byla vždy ledová a občas dokonce zamrzla. Oficiálně se tvrdilo, že to neškodí, protože se tak účinněji zabrání změkčilosti. Mýt se ledovou vodou je prý zdravé. V bruselském paláci ani na zámku v Laeken nebyla žádná koupelna.“

 

Tyto nehostinné podmínky nakonec u Stefanie způsobily, že její ruce často trpěly omrzlinami. Sama Stefanie o tom v pamětech píše: „Mé strnulé, omrzlinami nateklé prsty jen stěží udržely pero.“ Ve Vídni byla později kvůli nápadně zrudlým pažím terčem posměchu.

 

Literatura: SCHIELOVÁ, I. Stefanie: životní osudy vdovy po následníkovi rakouského trůnu. Praha 2002. 33-36 s.