F1 - Vztah císařského páru

05.05.2015 13:19

V mnoha odborných i méně odborných knihách se můžete dočíst, že manželka císaře Ferdinanda I. Marie Anna Pia Savojská byla svým způsobem pouhou pečovatelkou o nemocného císaře. Tak tomu rozhodně není. Ač zůstalo jejich manželství zřejmě nenaplněné, oba dva prožívali harmonický vztah. I zde se ukazovala císařova vzdělanost, neboť se svou chotí mluvil pouze francouzsky či italsky. Císařovna se němčině nenaučila nikdy. Při těchto konverzacích císař na něho kladené otázky opakoval. Nebylo to proto, že by byl nějak omezený, opakování sloužilo jako simultánní překlad a také proto, aby nedošlo při rozhovoru ke zbytečnému nedorozumění.

 

O harmonickém vztahu ze strany císařovny svědčí i její korespondence s císařem. Když roku 1841 odjela Marie Anna sama do Itálie, poslala svému choti za dva měsíce svého pobytu 30 dopisů. V nich ho vždy láskyplně oslovuje: „Mon cher Ferdinand“ (Můj milý Ferdinande); „Carissimo Ferdinando“ (Drahý Ferdinande).

 

Literatura: HOLLER, G. Ferdinand I.: poslední Habsburk na Pražském Hradě: spravedlnost pro císaře. Praha 1998. 114-119 s.