A - Světová výstava ve Vídni roku 1873

21.03.2015 22:51

V květnu 1873 začala ve Vídni světová výstava, která přilákala mnoho zahraničních hostů. Mnoho z nich dokonce ohlásilo účast jen proto, aby mohli vidět slavnou rakouskou císařovnu. Ta jim toto potěšení však nedopřála a dala přednost soukromé cestě do Uher.

 

Mezi nejvýznamnější návštěvníky bezesporu byli německý císař Vilém I., italský král Viktor Emanuel, ruský car Alexandr II., belgický král Leopold II, španělská královna Isabella či anglický princ Eduard.

 

Samotní hosté se mnohokrát postarali o to, aby si o nich Vídeňané ještě dlouho vyprávěli. Tak například anglický princ Edward se proslavil hospodskou scénkou, kdy vyrazil v lokálu okno jenom proto, že mu bylo příliš teplo.

 

Asi největším postrachem této výstavy se stal perský šáh Násiruddín. Tento vládce, který svou říši nazýval „středem vesmíru“, přijel na výstavu v domnění, že si od císaře Františka Josefa koupí jeho manželku Alžbětu. S sebou si přivezl i obrovský doprovod tvořený princi, princeznami, služebnicemi, astrology, ale i jeho ženský harém. To vše doplnil i množstvím zvířat – např. skopci, koně, psy, gazely – a to jenom proto, že kdesi zaslechl informaci o Sisi, která má ráda zvířata. Vzhledem k vysokému postavení perského šáha (a jeho velkému doprovodu) byl ubytován v Laxenburgu, kde strávila líbánky i samotná Alžběta. V těchto krásných prostorách prováděl, podle perských zvyklostí, dosti nekonvenční věci – zabíjel zde skopce a kuřata, které si navíc opékal na otevřeném ohni. František Josef I. musel být zajisté v rozpacích, když se během společné oficiální prohlídky přimotala k šáhovi prostitutka, která unikla strážím. Šáh se na místě přesvědčil o jejích tělesných přednostech a ihned ji zařadil do svého oficiálního průvodu. Nicméně se toužil za každou cenu setkat s císařovnou. Nakonec se podařilo přesvědčit Alžbětu, aby se zúčastnila jediné slavnosti v Schönbrunnu. I toto setkání se však neobešlo bez komplikací – perský šáh dorazil na radu astrologa s velkým zpožděním a jeho počáteční zkoprnělost z Alžbětiny krásy se posléze změnila na nudnou upovídanost. Jeho rádcové mu naštěstí vymluvili navrhnout císaři peníze za Sisi. Všichni si oddechli, když tento výstřední host následující den opouštěl Vídeň.

 

Literatura: SCHÄFER, M. Sissi. Praha 1993. 108-111 s.